folie budowlane, perfect folie Strona Główna O firmie Do pobrania Linki Kontakt
folie budowlane, perfect folie
Skontaktuj się z nami:
tel.: +48 504 084 073
kontakt@perfectfolie.pl

Regulatory Antykondensacyjne, paroizolacje "aktywne"
Dlaczego warto stosować  VAPOUR REGULATOR ?
Na wielu poddaszach płyty kartonowo gipsowe, z których wykonane są sufity i ściany skośne, żółkną lub pleśnieją po pewnym czasie użytkowania budynku.
Moment pojawienia się tych niekorzystnych zjawisk zależy głównie od prawidłowości działania wentylacji pomieszczeń oraz od sposobu wykorzystania poddasza (łazienki, kuchnie czy sypialnie).
Wynika to ze specyfiki działania pary wodnej, która przemieszcza się zawsze ku górze razem z ciepłym powietrzem. Natomiast gips pochłania nadmiar wilgoci po to aby go oddać gdy robi się zbyt sucho.
Jednak gdy w tych pomieszczeniach zbyt często jest duża wilgotność i gips nie może się osuszyć, część wilgoci osadza się miedzy płytami a paroizolacją.
Procesom tym zapobiega stosowanie VAPOUR REGULATORA zamiast zwykłych paroizolacji polietylenowych.
  • VAPOUR REGULATOR przeciwdziała powstawaniu skupisk pary wodnej i wilgoci za płytami gipsowo-kartonowymi;
  • ułatwia montaż termoizolacji (przy dwóch warstwach) w przestrzeni utworzonej przez listwy montażowe płyt gipsowo-kartonowych, ponieważ mogą być układane między warstwami termoizolacji;
  • umożliwia przenikanie (odwrotne) pary wodnej do środka pomieszczeń w okresie letnim i w ten sposób przyspieszają wysychanie termoizolacji dachu .
Na poddaszu użytkowym, aby osiągnąć normatywną izolacyjność dachu trzeba ułożyć między krokwiami 20 - 25 cm termoizolacji. Wełnę w takim dachu wkłada się między krokwie, które ze względów konstrukcyjnych nie muszą być tak grube jak niezbędna wysokość wełny.
Z tego powodu powstaje nowe problemy : trzeba pogrubić warstwę termoizolacji do wymaganych wymiarów a maksymalna wysokość powszechnie dostępnych belek drewnianych wynosi maksymalnie 18 cm, powoduje to konieczność  „dobijania" do konstrukcji różnych belek lub listew, których wymiary uzupełniają wymaganą wysokość termoizolacji.
Jednak sposób zamontowania tych dodatkowych elementów nie jest obojętny dla funkcjonowania całego dachu, który musi spełniać wiele warunków.
Dach powinien być wentylowany i osłaniany przed napływem pary wodnej z wnętrza budynku.
Z tego powodu ważne jest w którym miejscu i na jakim etapie budowy umieścimy paroizolację, jaki jej rodzaj wybierzemy i jak zamontujemy płyty gipsowo-kartonowe na konstrukcji.
Najlepszym rozwiązaniem wydaje się być zastosowanie układu dwóch materiałów osłonowych : membrany dachowej na stronie zewnętrznej jako warstwę wstępnego krycia i VAPOUR REGULATORA na wewnętrznej stronie termoizolacji.
Wtedy maksymalnie wykorzystujemy wysokość krokwi do wypełnienia jej termoizolacją oraz upraszczamy konstrukcję więźby dzięki możliwości ułożenia regulatora między warstwami termoizolacji (rys.1prawy).
Przy takim układzie dla drugiej warstwy termoizolacji jako uzupełnienie wysokości może służyć metalowy ruszt stosowany pod płyty gipsowo-kartonowe. Rozwiązanie to upraszcza konstrukcję więźby i spełnia wszystkie warunki dotyczące osłony termoizolacji.
Inne rozwiązania mają wiele wad :
  • nadbijanie belek wzdłuż krokwi dodatkowo je obciąża i powoduje powstawanie mostków cieplnych wzdłuż stykającego się drewna,
  • zastosowanie typowej paro-izolacji polietylenowej na spodzie termoizolacji (rys.1lewy) zmusza do utrzymania dystansu między płytą gipsowo-kartonową a paro-izolacją, co zwiększa (ok. 2 cm) grubość dachu i powoduje wzrost liczby użytych materiałów oraz kosztów robocizny.
 
Projekt i wykonanie: InforpolNET